Jaká je příčina, že Motúčko vyjede s daleko těžšími náklady daleko prudší kopce, než konkurence?!

Krátce: Stejnosměrný sériový motor stejného typu, jako se používá v elektrických lokomotivách. Má obrovský – ze všech možných typů elektromotorů bezkonkurenčně největší -  záběr hned od rozjezdu a v Motúčku je tento záběr navíc ještě čtyřicet sedmkrát zvětšen planetovou převodovkou unikátní konstrukce.

Podrobně: 

Zatímco konkurence používá motory označované anglickou zkratkou BLDC  a k nim žádnou nebo maličkou převodovku, zkonstruovali jsme my Motúčko s motory stejnosměrnými sériovými s planetovou převodovkou.

BLDC motory mají svůj plánovaný výkon při vysokých otáčkách a z nich vyplývající vysoké rychlosti - jako například u elektroskútru. Ale poběžíte na zahradě s elektrickým kolečkem čtyřicet kilometrů za hodinu?! Určitě ne - a proto musí být konkurenční elektrická kolečka zpomalena řídící elektronikou řádově desetkrát. A přitom zásadně a totálně klesne i výkon, tedy síla, technicky řečeno kroutící moment jejich motorů a tím síla jejich koleček. Mohou tedy používat třebas motory s plánovaným výkonem 500 nebo i 1.000 W a není jim to nic platné – jejich kolečka končí tam, kde my teprve začínáme. Tak například šikmou dráhu v našem Šourúmu vyjede Motúčko v pohodě se 180 kily nákladu, zatímco konkurence končí na 25 kilech. Další jejich nevýhodou je, že při takto neekonomicky zpomalených otáčkách nehospodaří dobře s elektřinou a brzy baterii vybijí.

Sériový stejnosměrný motor Motúčka si naproti tomu pracuje ve svých optimálních otáčkách a na příjemnou pracovní rychlost je převádí planetová převodovka. A jak už bylo řečeno, náš typ motoru se vyznačuje obrovským záběrem hned při rozjezdu - motory tohoto typu se používají například v tramvajích a elektrických lokomotivách. Všimněte si, jak se plně naložený vlak bez zaváhání rozjede. A právě tak pracuje naše Motúčko!

Nehleďte na watty, hleďte na kroutící moment. A ten má Motúčko bezkonkurečně největší.

.

.

Jaké Motúčko si podle výkonu vybrat?

Krátce: I s Motúčkem Klasik vyjedete s rozumným nákladem ca 80 kilo každý sebeprudší, po dvou ještě pochůzný kopec.

Podrobně: První a základní rozhodnutí vůbec nemusí  a nemá být o výkonu motoru, protože všechny tři velikosti jsou výkonově plně dostatečné. Motory Klasik (250 W), Power-Extra Power (300 W)  a Herkules (400 W) se sice výkonem zdánlivě neliší tak moc, rozhodující je ale kroutící moment. Ten mají všechny Motúčkové motory obrovský, což právě dělá to, že Motúčko se před žádným kopcem nezastaví a je obrovskou výhodou před motory BLDC.  Nicméně, Klasik je motor dvoupólový, Power-Extra Power čtyřpólových, což mu dává kroutící moment o polovinu vyšší. Herkules je čtyřpólový a navíc má magnety ze vzácných zemin – což dává kroutící moment ještě o polovinu vyšší, než u Powerů. Klasik si v prudkém kopci zpomalí, Power-Extra Power kopec příliš necítí a Herkules se do prudkého kopce rve jako drak.

První rozhodnutí musí být tedy nikoli o motoru, ale o řadě. A v tom je nejdůležitější, zda Vám vyhovuje příjemná pochůzková rychlost 4,2 km/h – příjemná ale konstantní – pak tedy volte řadu Standard/Plus anebo zda chcete rychlost stroji diktovat Vy  - pak volte řadu Extra.

Moc důležitá jsou zadní kola Triglav = je to žárově zinkovaná náprava s bantamovými koly šířky 9 cm, samozřejmě zatáčecí, s pérovým tlumičem. Vybral bych si je vždy a ke každému modelu – lidé mi často říkají: Motúčko je príma. S Triglavem je to dvakrát príma!

.

.

Jak je to s rychlostí Motúčka, s brzdou a zpátečkou?

Krátce: Základ je pohon Vpřed rychlostí chůze = 4 km/h a brzda motorová s rekuperací. Je ale také možné mít větší komfort = elektrickou brzdu s pevně nastaveným účinkem anebo  Plynulou regulaci Vpřed/Zpět/Brzda - kde tedy všechny tři jsou plynule placem na páčce elektrického plynu regulovatelné.

Podrobně: Motúčka řady Standard a Power mají přes ovládací relé motor přímo napojený na baterii, což znamená jednu rychlost (4,2 km/h) Vpřed. Všechny typy  Motúček mají rekuperační diodu, což znamená, že při jízdě s kopce rychlostí asi 4,2 km/h a vyšší se směr proudu obrátí a elektřina nabíjí baterii. To příjemně brzdí – asi tak jako trojka bez plynu při jízdě autem s kopce. Pokud je v názvu Motúčka slovo Plus, pak mají navíc již zabudovanou elektrickou brzdu s pevně nastaveným brzdným účinkem. Potřebné intenzity brzdění dosahujete tím, jak často a na jak dlouho brzdu stisknete. Motúčka řady Extra jsou vybavena výkonovou tranzistorovou elektronikou, která zajišťuje plynulou regulaci rychlosti Vpřed i Vzad a  také plynulou regulaci elektrické brzdy. Prostě, jak hodně tisknete palcem páčku, tak rychle jedete nebo tak silně brzdíte. Plynulá regulace je na bázi šesti silových tranzistorů, doplněných o velké množství dalších prvků silové elektřiny jako jsou optočleny, měnič, zenerovy diody, diody, odpory, chladiče, pojistky a především mikroprocesor s vloženým programem, který se liší podle řady Motúčka. Regulace je stavěna na mimořádné zátěže a proudové rázy při rozjezdech v extrémně prudkých kopcích či prudkém i nárazovém brzdění a oproti normálnímu provoznímu stavu má koeficient bezpečnosti 8,5. Jak už jsem řekl, Plynulá regulace v sobě obsahuje také rovnocennou plynulou Zpátečku (všechny používané motory jsou pravolevé a je jim šuma fuk, jestli jedou dopředu nebo dozadu). Ve skříňce elektroniky  a nově již přímo v pravé ovládací rukojeti je zabudovaná světelná dioda, která indikuje zvolený režim a dále je ve skříňce  voltmetr, který ukazuje napětí na baterii.  Kromě toho jsou všechna zadní kola Triglav vybavena mechanickou  parkovací brzdou.

.

.

Jakou korbu si vybrat?

Krátce: Vhodnou na materiál, který budete vozit.

Podrobně: Koreb je více a důležité je, že jsou vzájemně vyměnitelné, a to asi za tři až čtyři minuty. V základu je pro všechna Motúčka kromě Mokaře korba 100 l z pozinkovaného plechu, která velmi dobře slouží na kamení, hlínu, písek, beton, ale samozřejmě také na lehčí materiály. Abyste ale uvezli více, jsou tu korby plastové 120 l a 200l. Někdy se zákazníci ptají, zda se nerozbijí. Odpověď je jednoduchá: Ještě jsem nejen neviděl, ale ani neslyšel, že by plastovou korbu někdo dokázal rozbít. Na dřevo nad 50 cm dlouhé je tu trakařová nástavba. Velký Mokař je pak trakařový speciál, ale i na něj lze stejnými šesti šrouby za 3-4 minuty připevnit plastovou korbu o obsahu 200 litrů.

.

.

Když nechci vysýpat Motúčko ručně?

Krátce: Žadný problém!

Podrobně:  Zvolte Vyklápěcí mechanizmus k Motúčku – ten se používá pro Motúčka jednokolová ( nebo  tříkolová pokud máte zadní kola Triglav)  nebo korbu s odnímatelnou bočnici anebo některé ze čtyřkolových Motúček, tedy  Koňačku, Koňku  (obě mají mechanizované vyklápění dopředu).

.

.

Je baterie součástí dodávky Motúčka?

Krátce: ANO

Podrobně: Ano, samozřejmě, baterie YUASA speciálně vyvinutá pro pohon elektrických vozidel o kapacitě 22 Ah a nominálním napětí 12 V je součástí a v ceně každého Motúčka (u dvoumotorových Motúček . Baterie je kyselinová, uzavřená, kyselina je absorbována ve skleněné rohoži a může tudíž pracovat a být skladována v jakékoli poloze. Nemusíte se o ni starat jinak, než že ji správně nabíjíte a dobíjíte. A to je velmi důležité! Přečtěte si, prosím, správné zásady na www.motucko.cz. Nejdůležitější je nabíjet baterii nejpozději tehdy, když napětí v klidu poklesne na 11,4 V. Dříve nabíjet baterii můžete a bude ráda. Baterie tohoto typu nemají žádný paměťový efekt a hluboké vybíjení  (tzn. pod 11,4 V v klidu) jim naopak škodí. Napětí snadno vidíte na voltmetru, kterým je každá Motúčková baterii vybavená.

Pro čtyřkolové stroje je tu možnost baterie VARTA o 95 Ah. Tuto baterii je už nutné skladovat i provozovat ve svislém stavu (krátkodobé náklony způsobené jízdou jí samozřejmě nevadí).

Provozem baterie se průběžně elektrodové desky zanášejí sulfáty a snižují tak její kapacitu. Na to myslí naše inteligentní nabíječka, která má funkci Repair. Jednou za čas tedy připojte nabíječku a stiskněte tlačítko Repair. Spustí se pulzní režim, který trvá až 24 hodin a dokáže baterii podstatně omladit. V našich testech dokázal vrátit starou baterii, která měla 65% kapacity na původní startovní hodnotu 98%. Tento režim můžete klidně zopakovat dvakrát - třikrát za sebou, baterii to jen prospěje. 

.

.

Jak dlouho baterie vydrží od nabité do nabití?

Krátce: DLOUHO

Podrobně: Ani podrobně nemá smysl ukazovat diagramy, jak se baterie vybíjí. Více energie z ní dostanete, když čerpáte menší proudy delší dobu, než vysoké proudy kratší dobu. Ale v terénu si samozřejmě nemůžete vybírat – nicméně platí, že i turbo-pracovníkům vydrží nabití aspoň jednu pracovní směnu. Nezapomeňte, že jediná, ale skutečně potřebná údržba baterie je – nabít ji nejpozději při 11,4 V v klidu (napětí vidíte na vestavěném voltmetru). A když budete nabíjet dříve, bude to pro baterii ještě lepší. Nemá žádný paměťový efekt, takže nabíjejte klidně po každé práci. A kdybyste náhodou pracovali ještě víc než turbo-pracovníci nebo si Motúčko předávali směnu po směně z ruky do ruky, pak je tu možnost rychlo-výměnného provedení a dvou baterií.

.

.

Je nabíječka součástí základní dodávky Motúčka?

Krátce: NENÍ

Podrobně: Nabíječka součástí Motúčka není a to z toho důvodu, že můžete případně používat také kvalitní nabíječku autobaterií, kterou již možná doma máte. Nechceme Vám naši nabíječku vnucovat. Nicméně, používate-li  jinou než naši, musí mít alespoň tyto základní parametry:

-nejvyšší svorkové napětí v průběhu nabíjecího cyklu  14,8 až 15 V

-nabíjecí proud s omezením na maximum 6,6 A

-automatické přepínání do udržovacího režimu při nabití baterie

Nabíječky Bravo, kterou naleznete v sekci Příslušenství tyto parametry a mnohé další ochrany mají. Jsou to chytré nabíječka a zajistí Vám správné nabíjení nejenom baterie Motúčka, ale také auto - a všech ostatních dvanácti voltových baterií. Ta o stovku dražší má navíc ještě funkci Repair=opravu za-sulfatovaných baterií. Ta funkce opravdu funguje – kromě naší zkušebny jsem se o tom i sám přesvědčil. Používám naši baterii jako startovací k benzínovému traktůrku a malí vnuci, kteří si na něm hráli, mi otočili klíčkem zapalování. Když jsem za týden chtěl sekat, bylo na baterii 0 voltů – což je normálně pro olověné baterie smrtelné. Přes funkci Repair se  i ale baterie po dvou dnech zotavila tak, že nyní napětí drží a jako startovací ji používám stále a nadále.

.

.

Jaký je rozdíl mezi motory řady Klasik a motory ostatních vyšších řad?

Krátce: S motorem Klasik vyjedu s rozumným nákladem (asi 80 kg) každý po dvou ještě pochůzný kopec. A přes všechny výzvy mi nikdo nikdy nedokázal opak!

Podrobně:. Při soutěži pásové techniky na nejstrmějších evropských vinicích na řece Mosel jsme s Standardem vyvezli nahoru stotřicetikilového pořadatele – a to už terén nebyl po dvou schůdný a táhli jsme se Motúčkovým navijákem. Faktem ale je, že si Motúčko této základní řady  při takové námaze už zpomalí..

.

.

Má Motúčko volnoběžku a k čemu slouží?

Krátce: Ano, má, každé.

Podrobně: Každé Motúčko je vybaveno volnoběžkou, umístěnou v převodové skříni. Zvenku je to pravoúhlý nerezový čep. Když je ve své horní poloze (jakoby vytažen z převodovky, označeno OFF – pak je motor odpojen od poháněného kola a Motúčko můžete volně strkat nebo táhnout. V dolní poloze (ON) čep zapadne do ozubeného věnce a motor je přes převodovku spojen s poháněným kolem. Volnoběžka v poloze OFF slouží pro případné  nouzové dojetí a elektrická brzda funguje samozřejmě pouze v poloze

.

.

Vyplatí se mi zadní kola Triglav? 

Krátce: ANO

Podrobně: Motúčko bez zadních kol vyjede každý kopec a ještě vás do něj samo vytáhne, ale pořád musíte držet rukojeti a s nimi podle zákonů fyziky sedmé třídy část nákladu, která odpovídá poměru vzdálenosti od středu kola do středu korby ku vzdálenosti od středu kola do středu vašich dlaní sevřených na rukojetích. To se zadními koly Triglav nenesete váhu vůbec žádnou – jenom přidáváte plyn a rejdujete.  Zákazníci mi často říkají : Motúčko je príma! A se zadními kolečky je to dvakrát príma!

Ani vysýpání není těžší – doporučuji vysýpat ani ne přímo dopředu, ani ne přímo do boku, ale úhlopříčkou dopředu.

A když narazíte na terén, kde kolečka přece jenom vadí – pak v lese Motúčko nazdvihnu a pařez přejedu a na pole s hlubokou orbou kolečka sundám – trvá mi to asi dvě tři minuty.

Jako novinku si pro ulehčení vysýpání můžete pořídit buďto korbu s odnímatelnou bočnicí anebo ještě lépe oboustranné mechanické vyklápění, které pasuje ke všem korbám.

A jako novinku jara 2024 po dlouhém vývoji a zkouškách uvádíme na trh novinku Triglav All Terrain, kde spolehlivě, jednoduše, za jízdy můžete měnit boční náklon zadních kol vůči konstrukci Motúčka. Takže i na vrstevnici prudkého svahu můžete vézt náklad ve vodorovné rovině. Jednak ho tedy nevysypete ani nevylijete a současně podstatně zvýšíte boční svahovou dostupnost - Motúčko s nákladem se na vrstevnici prudkého kopce jen tak nepřevrátí. 

.

.

Jakou pneumatiku si vybrat? 

Krátce: Je to jako u auta. Spolehlivě to nikdy nevíte.

Podrobně: 40/10 cm traktorový vzor hloubky 2 cm vám běžně postačí. Na měkký terén, bahno, je samozřejmě 40/16 cm traktor lepší. A také třeba do lese – když přejedu malé smrčky z náletu, postaví se a rostou dál – a při šestnáctce je tlak na smrček 1,6 krát menší… Důležité je udržovat správný tlak v pneumatice (1,5 atmosféry), protože Motúčko má velmi silný záběr a podhuštěnou pneumatiku si pootočí a vytrhne se vám ventilek.

Jako novinku jsme zavedli lamelovou pneumatiku, která je výsledkem tříletého vlastního vývoje naší firmy. Tato pneumatika má několik výhod – především se nemusíte starat o huštění, nelze ji píchnout a nikdy nemůžete přijít k prázdnému kolu. Dále má v kritických situacích, jako je přejezd překážky, lepší záběr – a to díky tomu, že překážku částečně opíše, tedy obemkne. Rovněž se při zatížení mírně deformuje do tvaru oválu, takže její styčná plcha s terénem je větší a záběr lepší. Pneumatiku vyrábíme v naší firmě.

.

Na vašich stránkách vidím různá Motúčka - speciály. Mají smysl? Nejsou jen tak na oko, aby byla nabídka širší?

Krátce: Jen tak na oko fakt nejsou. To bychom si jednak nedovolili a jednak by se nám to brzy vrátilo.

PodrobněMechanizace mnoha prací elektřinou je nádherná zábava. Navíc záslužná a odměnu dostáváte poměrně často v podobě pochvalných e-mailů a telefonátů. Když spojíte tyhle dvě věci, nelze už odolat a stále vás to pokouší: Co kdybychom... a proč by to nešlo?! To musí jít! Tak třebas jedna z novinek Motúčko E-rudl.

S klasickým rudlem se poměrně namáhavě dře spousta skladníků, prodavačů, řidičů, závozníků, výčepních  - a většina byla, bohužel, s tou dřinou i smířená. Inu, co se dá dělat ...?! Našlo se ale pár nespokojenců, kteří nás pošťuchovali - Tak co, takhle kdyby ten rudl jezdil sám! A tak jsme začali. Prototypů bylo snad deset, každý jiný a každý v něčem dobrý a v něčem blbý.  Nejdřív vyřešit elektrický diferenciál - tak, abyste se otočili na pětníku a  potom ergonomika. Chceme totiž, aby náš E-rudl byl také terénní a k tomu jsou potřeba kola o průměru 40 cm a ta zase mění pákový poměr síla na rukojetích versus hmotnost nákladu. Na to jsme vyzkoušeli několik různých nápadů( za některé by nás možná i Archimedes pochválil, s některými zase vyhodil), až nakonec Jirka Mrázek přišel na ten správný: Když nakládáte, je nejprve rameno páky nákladu velice krátké (k hraně nakládacího jazyku) a tím je vaše síla mnohokrát znásobena  a teprve po určité dráze se rameno nákladu prodlouží k ose kol. Pak jsme si udělali ještě jedenáctý prototyp, který měl všechno výškově a délkově nastavitelné a nechali s ním pracovat  deset různých lidí a nastavili pak prvky podle nich na optimální míry. Tak naloží elegantně i krásná  dáma 160 kilo a ta pohoda  tím nekončí, nýbrž  pokračuje dále - dva elektromotory náklad vyvezou po cestě či terénem tam, kam ta dáma právě zamýšlí a chce.

No, a pak je samozřejmě jako v každém Motúčku, také v E-rudlu obsažena Motúčková kvalita: Motúčko bude předmětem dědictví.....😁👍

Dalším novým speciálem jara 2024 je Motúčko Fishing. 

    Jak dlouho nám trval jeho vývoj radši nevzpomínám, ale nakonec se naplnilo české přísloví, že... Co se vleče, neuteče! Začalo to někdy před třemi roky, když nás navštívil vášnivý rybář pan Veselý. A že má kamaráda, který prodává skládací kolečka pro rybáře. Rozloží ho do kufru auta, někde na parkovacím místě vyloží, složí, naloží na něj rybářské náčiní a proviant a jedou třebas kilometr na vyhlédnuté místo na klidné rybaření. A celou tu cestu že strkají a tlačí a zasloužili by si tuhle práci elektrifikovat. Navíc to nebývají žádní chudáci, takový slušný prut že stojí klidně i čtyřicet tisíc, takže Motúčko na tento styl by si jistě dovolit mohli. Jenže když jsme viděli, co kamarád pana Veselého prodává, zhrozili jsme se: Čínská rozhrkaná kolečka  s ostrými hranami, z měkkých hliníkových - skoro papírových - jeklíků,  všelijak do sebe rádoby pasujích, ve skutečnosti pasujících pod hrubým násilím - tu do-ohnout, one naopak. Elektrifikaci jsme mu sice do jednoho udělali, ale žádný smysl jsme v tom neviděli. Když máme ručit za kvalitu, tak to musí být skutečně Motúčko se vším všudy! Nějak jsme cítili, že těch rybářských zákazníků nebude přes všechny výhody dvacet každý den, a tak vývoj šel dopředu pomalu. Dva pořádní rybáři mezi námi jsou - Pavel Hadač a Martin Belán a pro jistotu jsme do vývoje zainteresovali i několik echt rybářů externích. A pořádně nám vytkněte cokoli, co by nesedělo, nevyhovovalo! Neberte si žádné servítky! Tak jsme se přes několik prototypů dostali k finální verzi, se kterou jsou naši i externisté spokojeni a pevně věříme, že budete i vy.

Proč se někde při rybářském odpočinku dřít s ruční aušusovým čínským kolečkem či nosit vybavení růčo pěšky, když vám všechno pohodlně odveze české elektrické Motúčko s českou kvalitou?! 

.

.

Jak případná oprava?

Krátce: Motúčko je tak kvalitní, že žádnou potřebovat nebudete! J

Podrobně: Ale vážně, poruch je pod jedno procento. Samozřejmě je na Motúčko dva roky záruka, takže během ní je naší povinností se o Vás a Motúčko plně postarat – to znamená vyzvednout, opravit a dopravit zpět k Vám, vše bezplatně. Ale i během záruky by mohlo být pro Vás pohodlnější si svépomocí provést výměnu vadné součástky (novou bychom poslali poštou) – obvykle je to snadné. Po záruce takhle možnost nabývá na významu – ve většině případů podle návodů a video-návodů  nebo s telefonem na uchu a námi na druhé konci součástku snadno najdete a obdobným způsobem i vyměníte. Anebo je tu stále možnost, že my Motúčko vyzvedneme, opravíme a dodáme – po záruce to nějaký drobný přátelský peníz, holt stojí.

 

Produkt byl přidán k porovnání